prof. Spasoje Krunić, arhitekt (1939-2020) “Što je oblik jednostavniji, to je bliži prirodi i čitljiviji, pokreće više slika i misli, svakom na svoj način, što najviše zavisi od umeća gledanja i arhiviranja viđenog.” (Spasoje Krunić) Stvaralaštvo je usamljenički čin Razgovor koji sledi vođen je 17. novembra 2018. godine u Beogradu. Od korespodencije, iz vremena studentskih…
Kada su u pitanju veliki autori arhitekture kod nas, na mene je ostavio upečatljiv utisak arh. Bogdan Bogdanović, čija sam predavanja imao prilike da pratim tokom studiranja. Kada sedite u kancelariji Zorana Jovanovića, arhitekte zaposlenog u Narodnom muzeju, ne možete a da ne osetite određenu notu rokerskog senzibiliteta. Ne samo zbog toga, naravno, što naš…
Najvažnija je iskrenost. Da se iskreno voli taj poziv, da se oslobodi svih tereta i sprega i najvažnije sopstvenog ega. Iz toga dolazi otvorenost za novo, saznanja, učenja, izazove, uspehe, neuspehe. U divljini, lavovi se teško odlučuju da promene uobičajeno stanište. Medjutim, jednom kada krenu, ne vraćaju se natrag. Današnja situacija u Srbiji pruža sličnu…
Život je sada, ovaj trenutak, i kao takvog, treba ga ceniti. Teško da ćemo moći da kreiramo bolji svet – ako ne pokušamo. Gotovo da ne postoji žanr arhitekture u kome niste prisutni. Vi ste arhitekta, teoretičar arhitekture, pisac, umetnik, vizionar. Svuda sa iskonskom potrebom za otkrivanjem novog, težnjom za ukidanjem granice između života i…
Arhitektura je uvek pojam lepog. Ako to nije, nije ni arhitektura. Nema knjige iz koje se može naučiti arhitektura. To je opšte poznato. Da bi bio arhitekta, moraš imati minimum talenta za razumevanje njenih mogućnosti. Za mene je arhitektura rudarski posao, moraš duboko da prodreš u njenu srž. Intervju od 16.02.2017. god., objavljen u prvom…